Od niedawna podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Ganie mogą korzystać z dogoterapii. Zajęcia pomagają w rozwoju i nabywaniu nowych umiejętności. Raz w tygodniu do ośrodka przyjeżdża Rafał Peszek z fundacji „Psia Łatka” z psem o imieniu Pyza. Zajęcia są możliwe dzięki temu, że w ośrodku powstało stowarzyszenie, a co za tym idzie otworzyły się drzwi do pozyskiwania środków zewnętrznych na projekt „Dotknij sam natury”:


Grzegorz Derengowski, dyrektor ŚDS Gana;
    - Udało nam się założyć razem z rodzicami, z opiekunami naszych podopiecznych, plus my jako pracownicy Stowarzyszenie pn. „Nadzwyczajni”. Napisaliśmy projekt „Dotknij sam natury”, udało nam się pozyskać środki z Samorządu Województwa Opolskiego, ze środków PFRON i realizujemy ten projekt w naszym domu, dla naszych osób niepełnosprawnych, które uczestniczą w tym projekcie.

Rafał Peszek, prezes Fundacji „Psia Łatka” w Częstochowie:
    - Pyza jest polskim owczarkiem nizinnym, tak zwanym PON-em i dla mnie wyjątkową rasą ze względu chociażby na to, że jest psem, który bardzo potrzebuje współpracy z człowiekiem. Dziś pies w dogoterapii jest motywatorem naszych działań i naszych form terapii, czyli na przykład wspieramy zajęcia z fizjoterapeutą poprzez obecność psa, który motywuje naszego klienta, naszego pacjenta do podejmowania aktywności, która jest konieczna i która jest zaplanowana w procesie terapii. Pies jest tutaj motywatorem, a nie narzędziem samym w sobie, który miałby służyć do leżenia i przytulania. Na tak dużej grupie, która tutaj ma około 5,6 osób, prowadzimy zajęcia głównie edukacyjne, natomiast staramy się w te zajęcia edukacyjne włączać zajęcia czy fragmenty zajęć indywidualnych, w których rozwijamy motorykę małą dużą, spostrzegawczość, pamięć i na tym skupiamy się tutaj w Ganie. 

Pani Janina, podopieczna ŚDS-u:
    - Pyza to prawdziwa pyza jest, dobrze szkolona, nie ugryzie, kiedy się bierze piłkę, mnie psy bardzo uspokajają. 

   W ramach projektu podopieczni mają okazję m.in. zasadzić własną roślinę, którą będą się opiekować, wraz z rodzicami i opiekunami skorzystają z kursów pierwszej pomocy, a także założą profesjonalne akwarium.

 

Żródło oraz więcej informacji: Radio ZW