W dniu 24 marca 2015 roku w Opolu odbyła się Gala Twórczości Osób Niepełnosprawnych.  Miejscem, gdzie prezentowane były utwory muzyczne i prace artystyczne osób z orzeczeniem o niepełnosprawności było nie przypadkowo - Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Temperatury  i wyjątkowości całego festiwalu dodawał fakt, iż zaraz za sceną, na której debiutowali zgłoszeni uczestnicy znajdowała się  słynna scena Amfiteatru Opolskiego , na którym co roku odbywa się Opolski Festiwal Piosenki, od którego to wiele polskich gwiazd rozpoczynało karierę. Uczestnictwo w Festiwalu oraz w konkursie prac artystycznych "Manualnie" zgłosił Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie wraz z działającym przy nim Stowarzyszeniem "Nadzwyczajni". Podopieczni domu przygotowali piosenkę  oraz wystawę prac, rękodzieła, rzeźby i wyrobów ze szkła, gliny oraz  ozdób świątecznych.

IMG 1921

Dla większości był to pierwszy pubiczny występ.Podopieczni Środowiskowego Domu w Ganie w towarzystwie gitarzysty dumnie zapezentowali utwór mówiący o ich  niepowtarzalności i wyjątkowości.

IMG 1935

Galę festiwalową zorganizowano w związku z realizacją kampanii społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizatorem festiwalu było stowarzyszenie Ambasada Sukcesu, które to pod patonatem Radia Opole i Narodowego Cenrtum Polskiej Piosenki połączyło zapoczątkowane w 2007 roku wręczanie statuetek "Emila" będących symbolem pomocy, wsparcia na rzecz osób niepełnosprawnych. Odlew rzeźby  stał się prestiżowym wyróżnieniem i motywacją dla osób oraz instytucji mogących swoją pracą i dobrym sercem wspomóc drugiego człowieka. Statuetki przyznawane są w ramach Plebiscytu  "Spróbujmy razem pokonać bariery" ogłaszanego przez kwartalnik "Bariery". Statuetek " Emila" wręczono aż kilkanaście, jedna z nich trafiła na ręce nominowanej Gminy Praszka. Nominacja do otrzymania tego prestiżowego wyróżnienia kierowana była za wieloletnią pomocą Gminy obejmującą  wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Na terenie Gminy Praszka od wielu lat funkcjonuje Zespół Placówek Specjalnych, który opieką obejmuje dzieci niepełnosprawne. Zgodnie z decyzją Rady Miejskiej w Praszce, wytężonej pracy wielu osób od lipca 2013 rozpoczęła działalność nowa placówka. Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie to miejsce, gdzie osoby dorosłe mające trudności z prawidłowym funkcjonowaniem w życiu społecznym i rodzinnym , mogą uczyć się , rozwijać i zyskiwać coraz to nowe umiejętności niezbędne do  prawidłowego  fukcjonowania.

IMG 1940

"Emila 2015" w imieniu Gmniy Praszka odeprała Vice Burmistrz Pani Danuta Janikowska.