I stało się, świat tajemnic, piękna i niesamowitych kolorów  już niebawem stanie  przed nami otworem...

Kto z nas bowiem nie marzył o podziwianiu palety barw, o obserwacji życia na wyciągnięcie ręki, o uczestniczeniu w tworzeniu namiastki oceanów i głębin dostępnych dotychczas na ekranach tv lub też jedynie na ilustracjach ksiażek.

Już od samego początku w zasadzie od pierwszych zajęć prowadzonych w Środowiskowym Domu Samopomocy  zaobserwować można było spore zainteresowanie podopiecznych ŚDS-u woda, środowiskiem wodnym, tajemnicą, jaka skrywa się za tym żywiołem.

Na zajęciach prowadzonych w ośrodku wielokroć przewijał się temat morza, oceanów.

Już w  pierwszych pracach o tematyce lata, wakacji zaobserwować można było nieotparte przyciąganie i zainteresowanie dużej ilości podopiecznych środowiskiem  morskim.

Prace plastyczne przedstawiały morza, plaże, roślinność charakterystyczną dla przyrody i środowiska nadmorskiego.

                Podopieczni również w ramach zajęć mieli okazję stworzyć własne małe akwarium. Zbiorniki stworzono ze słoików, do których wlana została niebieska płynna farba, tworząc bazę zbiornika. Faune i flore wykonano odpowiednio z plasteliny. Podłoże, kamyczki, żwir, następnie rośliny, a w końcu rybki przyklejano na wierzchniej stronie sloika, tworząc tym samym piękny niemalże trójwymiarowy obraz. Podopieczni z wielką ochotą podeszli do zadania, wymyślali coraz to nowe i ciekawe rybki, bawiąc się kolorem, tworząc niepowtarzalne, wymarzone namiastki akwarium.

             Drugim elementem przybliżającym ich do świata morza, było otwarcie pracowni polisensorycznej w  Środowiskowym Domu Samopomocy. Umieszczona została na jednej ze ścian tej pracowni fototapeta, przedstawiająca piękną głębie, wstawiono również fluosensoryczne akwarium, w którym znalazły się rybki, obrazy piękne ale to jeszcze nie to, o czym marzyli najbardziej podopieczni ŚDS-u. Brakowało im jednego pierwiastka, który wypełniłby całość, pragneli bowiem uczestniczyć w życiu tego interesującego a zarazem tajemniczego świata.

                Znając marzenia podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ganie, Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych i zaburzonych psychicznie "NADZWYCZAJNI" pomagające osobom niepełnosprawnym, działające przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Ganie,  gdy tylko stało się to możliwe, postanowiło zawalczyć o spełnienie marzeń podopiecznych ośrodka. W ramach działań Stowarzyszenia "NADZWYCZAJNI", powstał projekt pod nazwą "Dotknij Sam Natury", który to szczęśliwie otrzymał możliwość realizacji w ramach dofinansowania przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków  PFRON. Tym samym Stowarzyszenie "NADZWYCZAJNI" i objęci jego opieką podopieczni, mogą cieszyć się z rozwoju swoich pasji, mogą spełnić proste ale jakże ważne dla nich samych marzenia, które wywołają uśmiech na ich twarzach, które sprawią, że staną się szczęśliwi.

Jednym z kilku punktów realizowanych w ramach owego projektu stało się właśnie stworzenie prawdziwego akwarium. Podopieczni na zajęciach otrzymali do wglądu książki

1. "Akwarium w mieszkaniu" autorstwa Stefana Kornobisa,

2. "Moje akwarium" napisane przez Hansa Freya  oraz

3. "Ryby w akwarium" autorstwa H.Jakubowskiego i J. Ringa.

Podopieczni ŚDS-u mogli  tym samym zaznajomić się z procedurą organizowania i zagospodarowania odpowiednio pomieszczenia, w którym docelowo akwarium ma się znajdować. Dowiedzieli się również, co należy zakupić i jak rozplanować przestrzeń w zbiorniu wodnym. Poznali rośliny, gatunki ryb oraz zapoznali się z zasadami ich pielęgnacji.

                W kolejnym etapie podopieczni samodzielnie stworzyli liste elementów wchodzacych w skład planowanego Akwarium, lista obejmowała między innymi zbiornik, filtry, pompkę, jak również elementy takie jak żwir, kamienie, rybki oraz wszelkiego rodzaju roślinki. Nastepnie złożono w sklepie Zoologicznym w pobliskiej miejscowości Praszka zamówienie i rozpoczęto już końcowy proces realizacji projektu.

IMG 1189

 

IMG 1192

 

cdn...